Čerpací zkoušky ( ČZK )

Čerpací zkoušky provádíme za účelem zjištění dlouhodobého odběru podzemních vod (zjištění vydatnosti studny).

Jednak:

  • Pro potřeby RD, chat a chalup. Ve většině případů je 2-3 denní čerpací zkoušky dostačující.
  • Pro potřeby penzionů, rekreačních středisek, obcí a všech lokalit, kde  je odběr vody plánován pro 50 a více lidí. V tomto případě je zapotřebí čerpací zkoušky v celkové délce minimálně 14 až 21 dní.
  • Dlouhodobé čerpací zkoušky, které se provádí většinou pro minerální prameny (viz. Mattoni, Korunní, Karlovarské prameny, příp. Mariánské Lázně). Jedná se o tzv. předprovozní čerpací zkoušky v délce 2 až 4 měsíců.

 

Jsme schopni provádět čerpací zkoušky i u studny s velmi vysokou vydatností (až několik desítek l/s).

Po dokončení čerpací zkoušky následuje zkouška stoupací (SZK) v délce 1 až 2 dny. Z těchto dvou hodnot hydrogeolog vypočítá propustnost patřičných hornin. V poslední době provádíme většinu čerpacích zkoušek pro závlaháře, zahrádkáře a podobné firmy, které ke své činnosti potřebují větší množství vody. Samozřejmostí po ukončení čerpací zkoušky je následný odběr, odvoz a vyhodnocení vzorků vod do akreditované laboratoře.

 

Graf Čerpací zkoušky (hladina a průtok)

Graf čerpací zkoušky (hladina a průtok)

 

Nechte si poradit

Velice často se setkáváme u zákazníků s tím, že si v obchodě zakoupí čerpadlo buď

  • velmi slabé (nedostatečný výtlak),
  • příliš silné (vyčerpá vodu ze studny příliš rychle, což vede k zakalení),
  • nevhodného typu (kalové, nebo vibrační čerpadlo do vrtané studny, apod.)

a teprve potom řeší, co s ním.

Ideálním řešením je,poradit se na více místech a né jenom u prodejců čerpadel. Například hydrogeolog, čerpač, případně studnařské firmy. Právě čerpací zkouška nám totiž nejpřesněji zjistí ideální odebírané množství vody, které můžeme dlouhodobě čerpat.

  • čerpací zkoušky spolu s rozborem vody považujeme za naprostou nezbytnost v případě koupě nového RD nebo chaty, ať už se jedná o studnu kopanou, či vrtanou.
  •  čerpací zkoušky jsou měřeny opticko-akustickým hladinoměrem a její součástí je i měření teploty vody, vzduchu, případně hodnoty Ph.
  •  Veškeré naměřené údaje z průběhu čerpací zkoušky jsou měřeny opticko-akustickýmy hladinoměry a zaznamenávány do standardních formulářů.  Součástí ČZK může být odborné vyhodnocení hydregologa s kulatým razítkem.
  • Čerpací zkoušku je možné zaznamenávat i plně automaticky pomocí data-loggerů v intervalu 1 minuta až 2 hodiny.

 

V provádění čerpací zkoušky máme více než 30ti letou praxi.

 

čerpací zkoušky

čerpací zkoušky